Faculty & Student Awards

PRIMARY FACULTY

2016

  • Basil O’Connor Starter Scholar Award from the March of Dimes Foundation (Jason Gleghorn)
  • NIH R35 Grant to develop miRNA nanocarriers (Emily Day)

2015

2014

2013

JOINT/AFFILIATED FACULTY

2015

  • National Library of Medicine grant to explore text mining of biomedical information (Chandra Kambhamettu)
  • Leads new Delaware-CTR ACCEL program – received $25 million to support growth of clinical and translational research (Stuart BInder-MacLeod)
  • R21 NIH grant to study healing of tendon injuries (Daniel Cortes)
  • Excellence in Teaching Award from the College of Engineering (Jill Higginson)
  • A 5-year educational grant from NIH (Jill Higginson)
  • A grant from the Delaware Health Sciences Alliance to help fund a clinical immersion course for BME undergraduates (Jill Higginson)
  • UDRF award to study bone health (April Kloxin)
  • UDRF award to study drug delivery (Christopher Kloxin)
  • American Chemical Society Fellow (David Martin)
  • R56 grant (Hagit Shatkay)
  • ACCEL Big Data grant (Hagit Shatkay)
  • R01 grant from the National Library of Medicine to explore text mining of biomedical information (Hagit Shatkay)
  • COBRE NIH pilot grant to develop a nanoparticle-based theranostic agent to treat IBC metastasis (Karin Silbernagel and Arun Kumar)

2014

2013

2012

GRADUATE STUDENTS

2016

  • UD’s prestigious Laird Fellowship (Danielle Valcourt)
  • University Graduate Fellowships (Rachel Riley & Michael David)

2015

  • First place for his podium presentation at CBER’s Biomechanics Research Symposium (Ashutosh Parajuli)
  • National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship, (Jilian Melamed)
  • IGERT Fellowship to research the mechanics of fiber-reinforced tissues (Andrea Lee)
  • IGERT Fellowship to research biofunctional materials and cellular engineering (Omar Banda)
  • Second place for his podium presentation at CBER’s Biomechanics Research Symposium (Michael David)
  • Honorable Mention in the NSF GRFP competition (Rachel Edelstein)
  • Laird Fellowship (Keely Heintz)

2014

  • University Graduate Scholars Fellowship to study HIV modeling (Lamont Cannon)
  • Goldwater Scholarship (Daniel Charytonowicz)
  • BME Grad TA Award (Michael David)
  • Biomechanics Research Symposium Award (Ashutosh Khandha)
  • Gore Fellowship (Andrea Lee)
  • BME Grad TA Award (Jilian Melamed)
  • University Graduate Scholars Fellowship to study HIV modeling (Lamont Cannon)

2013

  • Selected to participate in the newly launched Fraunhofer-UD grad student exchange program (Peter Worthington)
  • Won CBER day competition and PhD student paper competition at ASME summer bioengineering conference (Spencer Szczesny)
  • Gore Fellowship and IGERT Fellowship to study single cell manipulation using engineered environments (Hettie Nie)
  • Awarded prize at National McNair Scholars Research Competition, received a Force and Motion Foundation Scholarship and a Laird Fellowship to study localized cartilage damage (Axel Moore)
  • BME Grad TA Award (Ashutosh Khandha)

2012

  • Gore Fellowship award to study mechanotransduction in bone (Ashutosh Parajuli)
  • IGERT scholar to investigate the tissue engineering of functional vocal fold lamina propria (Aidan Zerdoum)
UNDERGRADUATE STUDENTS

2016

  • BME Director’s Award (Lauren Baker, Vinayak Rajendran)
  • BME Distinguished Junior Award (Erica Comber, Christopher Bresette)
  • BME Distinguished Senior Award (Daniel Charytonowicz, Bretta Fylstra, John Lowman)
  • BME Distinguished Sophomore Award (Zachary Sexton, Margaret Billingsley)
  • Matthew Maguire Celebration of Life Memorial Award (Elizabeth Soulas)

2014

  • Received a BME Distinguished Junior Award and is part of a Interdisciplinary Senior Design team that was awarded first place at the U of Minnesota Medical Devices Conference (Bimal Amin)
  • Part of the Malawi Water Project which was chosen to receive seed funding from the Clinton Global Initiative University (CGI U) (Arvind Annamalai)
  • Received a BME Distinguished Sophomore Award (Ian Berke)
  • Part of a team that was awarded first-place technology innovation winner at the International Meeting on Simulation in Healthcare for SimuTrach, a device that provides realistic training for the care of tracheostomy patients (Brad Biggs).
  • Part of a team that was awarded first-place technology innovation winner at the International Meeting on Simulation in Healthcare for SimuTrach, a device that provides realistic training for the care of tracheostomy patients (Devon Bond)
  • Received a BME Distinguished Senior Award (Kevin Chang)
  • Part of a team that was awarded first-place technology innovation winner at the International Meeting on Simulation in Healthcare for SimuTrach, a device that provides realistic training for the care of tracheostomy patients, and received the BME Director’s Award (Nick Campagnola)
  • Received a BME Distinguished Junior Award (Mary Doolin)
  • Part of an Interdisciplinary Senior Design team that was awarded first place at the U of Minnesota Medical Devices Conference (Wes McDowell)
  • Received a BME Distinguished Senior Award (Stacy Hand)
  • Invited to present at the Clinton Global Initiative an adaptive rowing device for physically impaired individuals (Matthew Imm)
  • Received a BME Distinguished Junior Award (Kyra Isaacs)
  • Received a BME Distinguished Senior Award (Lindsay Scheetz)
  • Received a College of Engineering, Engineering Alumni Association Scholarship (James P. Thomson)
  • Part of a team invited to present at the Clinton Global Initiative an adaptive rowing device for physically impaired individuals (Molly Wessel)
  • Received Honors Enrichment Award to be MEDLIFE volunteer in Peru (Peter Wikoff)

2013

2012